Çalışma hayatında yoğun iş temposuna kendimizi kaptırarak metabolizmamızın doğru ve dengeli bir şekilde çalışmasını engelleyebiliriz. Metabolizma çalışma hızı yaş, kilo, boy, cinsiyet gibi faktörlere bağlı olup, kişisel olarak değişkenlik göstermektedir. İşte tüm bunları göz önünde bulundurarak siz de kendi temponuza göre daha sağlıklı bir plan çizebilirsiniz. Nasıl mı?

Su tüketmeyi unutmayın. Bedenimizin işlevselliğini devam ettirebilmesi için günlük su ihtiyacımızı karşılamamız çok önemli. Sıvı tükettiğimiz gıdalar haricinde de günlük olarak 1,5 – 2 l su tüketmeliyiz.

Sağlıklı atıştırmalıklar ile metabolizmanızı harekete geçirin. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinizin haricinde; çiğ badem, fındık, kayısı gibi atıştırmalıklarla kendinize ara öğünler yaratın.

Lifli ve protein odaklı beslenmeyi tercih edin. Her insanın beslenme şekli, fiziksel yapısı ve yaş, cinsiyet faktörlerine göre değişebilir. Ama lif oranı yüksek yulaf, protein oranı yüksek yumurta gibi ürünleri menülerinize ekleyebilirsiniz.

Hareket edin! Masabaşında olanlar için basit egzersiz uygulamalarından faydalanın, gün içinde ofisinizde adımlarınızı sıklaştırın ve sağlıklı kalın!